Czyszczenie historii w BIK- czy to możliwe?

Wpis w BIK może być pozytywny, ale może być też negatywny. To właśnie tych ostatnich chcemy się pozbyć, aby podnieść swoją zdolność kredytową. Jak funkcjonuje BIK i jakie dane są przechowywane?

Czym jest BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, powstało w roku 1997. Zajmuje się przechowywaniem danych dotyczących aktualnych zobowiązań oraz historii kredytowej klientów banków oraz SKOK-ów. Dzięki temu, że instytucje te mają dostęp do informacji przechowywanych w BIK, podnoszą bezpieczeństwo i minimalizują ryzyko powstania zbyt dużej ilości długów. Na podstawie danych z BIK instytucje finansowe określają zdolność kredytową klienta. Jeśli są to pozytywne dane, czas oczekiwania na przyznanie kredytu może być krótszy niż przypuszczaliśmy.

Każdy klient instytucji finansowej może sprawdzić swoje dane w BIK. Dzięki temu pozna swoją historię kredytową, oceni poprawność przechowywanych danych oraz pozna swoją ocenę punktową. Niejednokrotnie kontrola danych pozwala ocenić, czy na nasze nazwisko nie został wyłudzony kredyt. Część osób odwiedza swoje konto w BIK, aby sprawdzić, czy poręczony przez nie kredyt jest spłacany bez żadnych zaniedbań ze strony kogoś bliskiego. Ponadto historia w BIK pozwala nam ocenić, dlaczego odmówiono nam udzielenia kolejnej pożyczki.

 

Family meeting real-estate agent for house investment

Przechowywanie danych

BIK przechowuje dane klientów instytucji finansowych, którzy zaciągali kredyty. Znajdziemy tutaj zarówno pozytywne, jak i negatywne wpisy. Banki są zobowiązane do raportowania, zaś BIK do przechowywania tych danych. Funkcjonowanie BIK regulują przepisy prawa bankowego, a udostępniane bankom czy SKOK-om dane mają na celu dokonanie prawidłowej oceny zdolności kredytowej klienta. Jak długo nasze dane znajdują się w BIK?

  • Jeśli terminowo płacimy raty kredytu, informacja o tym będzie przechowywana w BIK od momentu jej przekazania przez bank do chwili spłacenia zobowiązania. Jeżeli jednak wyrażamy zgodę na przetwarzanie danych, będą się one znajdowały w BIK przez czas, na jaki udzieliliśmy zgody. Możemy też ją odwołać. Nie warto jednak rezygnować z pozytywnych wpisów w BIK, ponieważ ich obecność może korzystnie wpłynąć na rozpatrywanie przez bank kolejnych wniosków kredytowych, które złożymy.
  • Jeżeli spłacaliśmy raty kredytu z opóźnieniem lub zaniechaliśmy spłaty zobowiązania, taka informacja również znajdzie się w BIK. Jeśli nie wyrazimy na to zgody, bank i tak zgłosi to do BIK. Przepisy prawne informują, że nawet po spłacie zobowiązania dane będą przechowywane w BIK przez 5 lat. Muszą zostać spełnione dwa warunki: zwłoka w spłacie zobowiązania trwała dłużej niż 60 dni, a w dodatku minęło 30 dni od momentu, gdy bank lub SKOK poinformował nas o zamiarze przetwarzania naszych danych bez naszej zgody.

Salesman Showing Tablet Pc To Couple

BIK nie opiniuje raportów. Bank czy SKOK, który je pobrał ocenia je według swoich własnych reguł. Sam BIK nie może wystawić opinii dotyczącej naszej zdolności kredytowej.

Czy można skasować swoją historię w BIK?

Na rynku funkcjonują firmy, które oferują nam wyczyszczenie naszej historii w BIK za określoną kwotę. Niejednokrotnie taka suma sięga kilkuset złotych lub więcej. Czy warto w to wierzyć? Eksperci apelują, aby nie nabierać się na tego typu reklamy. Historii w BIK nie można wyczyścić bez powodu. Negatywne dane zostaną usunięte dopiero po upływie pięciu lat od momentu ich zamieszczenia w BIK. Pozytywnych danych nie warto kasować poprzez odwołanie zgody na ich przetwarzanie. Ich obecność pozwala nam budować pozytywny wizerunek kredytobiorcy.

Istnieje przypadek, kiedy BIK może usunąć nasze dane. Ma to miejsce wtedy, gdy zostały tam one błędnie umieszczone. Może się to zdarzyć chociażby wtedy, gdy ktoś wyłudzi kredyt na nasze nazwisko.

 

Young businesswoman and her colleagues

Uwaga na oszustów

Działające na rynku firmy proponują nam usunięcie nieprzychylnej historii w BIK. Prawnie jest to niemożliwe, dlatego nie warto płacić sporych kwot za próby podjęcia takiego działania. Klient banku czy SKOK-u może samodzielnie wystąpić z wnioskiem do jednej z tych instytucji, gdy jego dane zostały umieszczone w BIK błędnie lub minął okres ich przechowywania i nie zostały usunięte. Nie potrzebuje do tego współpracy kancelarii czy innej instytucji. Warto też pamiętać, że takie pismo musi trafić do kredytodawcy, a nie do BIK.

Eksperci z branży niejednokrotnie wypowiadają się na ten temat. Informują, że przesyłane do banków i SKOK-ów pisma nie stanowią skomplikowanych dokumentów, których nie moglibyśmy samodzielnie stworzyć. Niekiedy kancelaria przysyła dokument, który stanowi ogólny szablon wypełniony jedynie danymi klienta. Nie potrzeba tutaj specjalistycznego języka czy niezrozumiałych dla zwykłego człowieka zwrotów.

 

Successful Business Team

Firmy, które proponują czyszczenie historii w BIK, po prostu wyłudzają pieniądze za wniosek, który możemy przygotować samodzielnie. Nie warto płacić kilkaset złotych za taki dokument. Warto też wiedzieć, że firmy te zazwyczaj nie zwracają pieniędzy, jeśli wysłane przez nich pismo zostanie negatywnie rozpatrzone. Niekiedy z góry wiedzą, jak zakończy się cała procedura, ponieważ mówią o tym przepisy.

 

Author: admin

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *