Niespłacony kredyt- konsekwencje

Zaciągając kredyt w banku cieszymy się, że spełnimy swoje marzenia. Kupujemy mieszkanie, budujemy dom, wyjeżdżamy z salonu nowym samochodem lub odwiedzamy egzotyczne kraje,  których zawsze chcieliśmy spędzić wakacje. Przy zaciąganiu kredytu mamy umowę o pracę, zarobki wystarczające na utrzymanie rodziny oraz wierzymy w to, że rata z czasem zmaleje i nie odczujemy jej obecności. Sytuacja może zmienić się w każdym momencie. Dzisiaj umowa o prace nie gwarantuje nam tego, że nie zostaniemy zwolnieni. Gdy tracimy zatrudnienie, nasza pensja maleje lub powiększa się nam rodzina i rosną związane z jej utrzymaniem wydatki, rata kredytu staje się dość uciążliwym zobowiązaniem. Nie wszyscy są w stanie ją spłacać. Jakie kroki podejmuje bank, gdy przestajemy płacić raty w terminie lub po prostu nie mamy pieniędzy na spłatę kredytu?

 

Business people shaking hands, finishing up a meeting

Jeśli spóźniamy się ze spłatą rat, bank wysyła nam powiadomienia dotyczące obowiązujących terminów. Powinniśmy też liczyć się z karnymi odsetkami, które zostaną doliczone do kwoty zobowiązania. Im dłużej lekceważymy ponaglenia ze strony banku, tym większy dług mamy do spłacenia. Jeśli systematyczne przypominanie o ratach nie pomaga, bank wypowie nam umowę kredytową. Obowiązuje tutaj okres wypowiedzenia, którego długość znajduje się w umowie. Następnie zostaje wystawiony bankowy tytuł egzekucyjny, czyli dokument zawierający informacje dotyczące całej kwoty, jaką dłużnik jest zobowiązany zwrócić do banku.

 

Salesman Showing Tablet Pc To Couple

Jeżeli dłużnik nie reaguje i jego zobowiązanie wobec banku nie zostaje pokryte, istnieje możliwość nadania przez sąd klauzuli wykonalności. Jeśli bankowy tytuł egzekucyjny zostanie opatrzony klauzulą wykonalności, ma miejsce egzekwowanie należności. Tutaj swoje działanie rozpoczyna komornik, który może zająć wynagrodzenie, dom, mieszkanie czy samochód osoby będącej dłużnikiem banku. Wszystkie te działania są zgodne z prawem i dłużnik nie może się im sprzeciwić. Zajęte przez komornika dobra posłużą do pokrycia zobowiązania, jakie powstało wobec banku.

 

Family meeting real-estate agent for house investment

Pamiętajmy, że problemy ze spłatą kredytu i wkroczenie komornika oznaczają, że trafimy na listy dłużników, do których mają dostęp inne banki. Jeśli kiedykolwiek będziemy ponownie starali się o przyznanie kredytu, przy naszym nazwisku będzie widniała nieprzychylna opinia. Może ona zdecydować o tym, że otrzymamy odmowę w kwestii kredytu czy drobnej pożyczki w banku. Wpływa ona także na to, czy będziemy mogli skorzystać z usług abonamentowych, zakupów na raty lub wynająć biuro. Firmy, których właściciele widnieją w rejestrach dłużników, mogą mieć problem z nawiązaniem współpracy z nowymi partnerami biznesowymi.

Co może zrobić kredytobiorca?

Jeśli bank zaczyna przysyłać nam ponaglenia dotyczące rat kredytu, nie warto ich lekceważyć. Każde z nich oznacza bowiem naliczenie kolejnych odsetek. Ponadto eksperci polecają zgłoszenie się do banku w celu próby podjęcia kroków mogących polubownie rozwiązać nasze problemy ze spłatą kredytu. Poinformowanie banku o utracie pracy lub problemach ze zdrowiem mogą wpłynąć na obniżenie rat. Wydłuża się okres spłaty zobowiązania, ale rata staje się o wiele niższa i możliwa do spłacenia. Jeśli posiadamy w banku kilka kredytów, istnieje możliwość ich konsolidacji i ustalenia jednej raty. Bank może zamienić nasz kredyt na nowy i zaoferować korzystniejsze warunki jego spłaty.

Sprzedaż zobowiązań

Niejednokrotnie słyszy się o sytuacji, kiedy bank sprzedaje zadłużenia firmom, które chcą podjąć się próby ich odzyskania. Instytucja, która kupuje dług, ma prawo do jego egzekwowania. Pierwszym krokiem jest próba polubownego załatwienia sprawy i rozłożenia długu na raty, których spłata nie będzie sprawiała dłużnikowi dużych problemów. Firmy tego typu niejednokrotnie zmniejszają wysokość zobowiązania. Niekiedy dzieje się tak dzięki regularnemu spłacaniu ustalonych rat przez dłużnika, a darowanie mu części długu stanowi formę nagrody za udaną współpracę. Na takie postępowanie nie możemy liczyć w przypadku banku.

 

Couple signing real-estate contract

Jeśli instytucja, która kupiła dług, nie jest w stanie wyegzekwować dobrowolnej jego spłaty, sprawa trafia do sądu i po pewnym czasie u dłużnika pojawia się komornik.

Author: admin

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *