Czym są parabanki?

O ile każdy doskonale orientuje się, na jakich zasadach funkcjonuje bank, o tyle działanie parabanku to już nie dla wszystkich oczywista sprawa. Parabankami można nazwać wszystkie instytucje bankowe, które nie są bankiem. Mimo, że wiele osób korzysta z oferty takich jednostek, nie wszystkim kojarzą się one pozytywnie. Ma to związek chociażby z aferą, jaka powstała wokół Amber Gold. Czym naprawdę są parabanki i czy każda taka instytucja powinna budzić niechęć?

 

Business Colleagues Calculating Tax

Dla kogo parabanki?

Parabanki funkcjonują w niemal każdym mieście. Udzielają pożyczek, nie stawiając przy tym skomplikowanych wymagań i otwierając się na szerokie grono klientów. Z oferty parabanku może skorzystać zarówno pracownik na etacie, jak też osoba pracująca w oparciu o umowę o dzieło oraz ktoś, kto posiada już zadłużenie i nie może liczyć na kolejny kredyt w banku. Ponieważ uzyskanie pożyczki nie jest trudne, musimy liczyć się z wyższymi kosztami wynikającymi z oprocentowania czy prowizji. Nie zmienia to jednak faktu, że szybki dostęp do pieniędzy przyciąga do parabanków blisko milion osób rocznie.

Parabank a bank

  • To, czy dana jednostka może nazywać się bankiem, określa Komisja Nadzoru Finansowego. Jeśli instytucja nie podlega kontroli KNF, jest nazywana parabankiem.
  • Brak kontroli z zewnątrz powoduje, że klient musi ostrożniej poruszać się wśród ofert parabanków. Żadna zewnętrzna komisja nie sprawdza, czy taka instytucja funkcjonuje prawidłowo. Jeśli jednak firma chce utrzymać się na rynku i zyskać przychylność klientów, nie może
  • Pieniądze, które powierzamy bankowi, podlegają gwarancji udzielanej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Takiej gwarancji nie mamy w przypadku parabanków, dlatego warto przemyśleć wybór jednostki, w której zdecydujemy się chociażby na lokatę.

Business people shaking hands, finishing up a meeting

Mogłoby się wydawać, że parabanki to instytucje, którym nie warto ufać. Nieco inny ich wizerunek buduje grono klientów, którzy korzystają z pożyczek pozabankowych i są zadowoleni ze współpracy z konkretną firmą.

Jakie są zalety parabanków?

Do zalet pożyczek pozabankowych zaliczymy przede wszystkim ich szybkość. Istnieje też możliwość dokonania niezbędnych działań za pośrednictwem Internetu. Ponadto dostęp do pożyczek pozabankowych jest niemal nieograniczony. Może skorzystać z nich bezrobotny, właściciel firmy, jak też osoba posiadająca negatywny wpis w BIK. Wiele osób docenia też fakt, że formalności, jakich wymagają parabanki, są ograniczone do minimum. Nie wymaga się tutaj dostarczania sterty zaświadczeń, bez których nie obędziemy się w banku. Niekiedy wymagane jest jedynie posiadanie dowodu osobistego.

 

Young businesswoman and her colleagues

Parabanki stały się rozwiązaniem dla osób, które nie spełniają warunków stawianych przez bank i nie mogą uzyskać potrzebnej pożyczki. To także opcja dla tych, którzy mają już zaciągnięte zobowiązania finansowe. Mimo, że parabanki nie podlegają przepisom prawa bankowego, osoby będące w potrzebie starają się nie myśleć o ryzyku wynikającym z wzięcia pożyczki. Pozwala im ona pozbyć się problemów i poprawić płynność finansową

Author: admin

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *